Branko Škoda

BRANKO ŠKODA 1930. – 2012.

Branko Škoda
U Zagrebu je dana 21.11.2012. nakon duge i teške bolesti preminuo dugogodišnji planinarski aktivist i dužnosnik Branko Škoda Mi planinari HPD PLIVA s posebnom pažnjom odnosili smo se prema njemu jer smo cijenili njegov doprinos u razvitku organiziranog planinarstva u Zagrebu, u PLIVI i kemijskoj industriji Zagreba (KIZ). Posebno smo ga cijenili jer je kao zaposlenik PLIVE bio inicijator i osnivač našeg planinarskog društva daleke 1962. godine. Od tada do prošle godine sudjelovao je u svim aktivnostima Društva, a doživio je i njegovu pedesetu obljetnicu. Nažalost nije nam se mogao pridružiti zbog bolesti na svečanoj sjednici prigodom 50-te obljetnice Društva, ali je pratio naše pripreme za proslavu obljetnice i bio neiscrpan izvor važnih podataka iz povijesti Društva.
U nekoliko mandata Branko je bio predsjednik Društva, njegov tajnik i član Upravnog odbora. Bio je vrstan vodič izleta uvijek spreman na pomoć i savjet mlađima i manje iskusnima, a njegova vođenja planinarskih izleta i tura po alpama i visokom gorju ostala su nezaboravna i spadaju u antologiju planinara PLIVE. Brinuo se o svemu, o organizaciji izleta, o društvenom životu među planinarima, o djelovanju među mladima i pomlađivanju Društva, ali i da svi budu nagrađeni priznanjima za uloženi trud. Rezultat njegovog rada bio je stalan uspjeh i napredak Planinarskog društva PLIVA kroz svih 50 godina postojanja.
Njegov samoprijegoran rad u planinarskoj organizaciji nije ostao neprimijećen i izvan PLIVE. Bio je dužnosnik u izvršnim organima Hrvatskog planinarskog saveza, a dugi niz godina bio je predsjednik Planinarskog saveza Zagreba (1970.-1992.) i član njegove uprave, a u toj funkciji i član Predsjedništva PSH. Za svoj predani rad nagrađen je mnogim priznanjima unutar planinarske organizacije, a najveća odličja i priznanja dobio je od matičnog društva, Hrvatskog planinarskog društva PLIVA (Počasni član), te Zagrebačkog planinarskog saveza (Plaketa PSZ-a), kao i krovne organizacije planinara u državi, Hrvatskog planinarskog saveza (Plaketa HPS-a).
Brinući se o mladima i razvoju fizičke kulture na svim razinama u bivšoj državi, bio je osim u planinarstvu i istaknuti dužnosnik Saveza fizičke kulture i kasnije SIZ-a Fizičke kulture općine Črnomerec i grada Zagreba te Hrvatske.
Branko će uvijek ostati u našim sjećanjima kao netko iz naše prošlosti tko nas tjera naprijed u traženju novih postignuća i uspjeha. Nikada nije bilo lako odgovorno i savjesno raditi na dobrobit svih, a Branko je uvijek znao djelovati na način da je svima bilo dobro i da su svi našli sebe u svakom trenutku na svakom poslu ili u svakoj akciji. A to je karakteristika velikih ljudi, ljudi kojima osobno nikada nije bilo ispred društvenog, ljudi koji su sebe davali drugima. Da, Branko je bio veliki čovjek i zato je njegov odlazak veliki gubitak za sve nas koji smo ga poznavali i koji smo se družili i surađivali s njim.

Antun Kruljac